Kde v Brně a okolí běhat? Tipy na lesní traily i asfaltové tratě

1/27/2019

 

Váš častý dotaz u mě na Instagramu je ,,Kam chodíte běhat?“, a proto jsem se rozhodla napsat tento článek, abych vás na něj mohla vždy odkázat. V Brně je určitě více možností, já uvádím pouze ty proběhnuté a ty, které za to opravdu stojí…

 

Pokud jste ještě k běhu nenašli tu správnou cestu, možná je to tím, že běháte po těch „špatných“. Zkuste změnit trasu, neběhat v parku jen dokolečka a objevte v běhu to, co my s přítelem. Krásnou přírodu! Samozřejmě úplně nejlepší je, když k tomu máte parťáka a můžete ty krásy objevovat s někým po svým boku. Možná si při slovech „krása“ a „Brno“ ťukáte na čelo, ale věřte, že i tady v Brně i v blízkém okolí se dají najít opravdu pěkná místa.

 

Co nás baví víc než silniční běh je ,,trail“ třeba v lese. Jak jiní jezdí na různé výlety, tak my jezdíme na různá místa, kdy si předem zjistíme trasu na mapách a potom si ji společně zaběhneme. Neřešíme tempo, většinou si zvládneme i popovídat (pokud před námi není nějaké velké stoupání), klidně se i několikrát zastavíme, napijeme se, vyfotíme si fotku nebo přečteme informační tabuli o daném místě.

 

 

 

 

Asfaltové tratě a parky

 

Začneme těmi ne tolik oblíbenými, ale i přesto je běháme, protože ne vždy má člověk (hlavně v týdnu) čas zajet si někam dál.

 

Stezka kolem řeky Svratky

 

Tuto stezku máme zaběhnutou nespočetněkrát. Myslím, že ji každý zná, i tak ji tady uvedu. Na stezku jsme se napojovali u zastávky šaliny Křídlovická (u haly Rondo) a běhali až k nákupnímu centru Olympia, což je asi 6 km. Tato trasa je opravdu frekventovaná, potkáte tam nejen běžce, ale i lidi na kole i inlinech. Pro někoho může být výhodou, že trasa nemá žádné převýšení a nebo že je na stezce spoustu občerstvení. To oceníte především v letním období :-)

 

Park Lužánky

 

Další místo, které zná určitě celé Brno. Trať je asfaltová a štěrková s mírným převýšením. Dá se běžet kolem celého parku a tento okruh má asi 1,6 km. K tomuto parku si vždy doběhneme z domu (máme to asi 1,5 km), oběhneme pár koleček a běžíme zase domů. Musím říct, že sem běháme jen občas, protože běhání do kolečka je fakt nuda. Na druhou stranu.. v zimě, pokud se po práci dostanete k běhu, už je tma a v parku je osvětlení, tak jsme rádi i za toto místo v dosahu.

 

 

Traily s krásnou přírodou

 

Brněnská přehrada

 

 Na prvním místě musí být samozřejmě brněnská přehrada, kterou každý zná. Krásný okruh dlouhý 15 km kolem přehrady vám uteče raz dva a určitě nebudete litovat, že jste se sem vydali. Kopce v tomto okruhu určitě zaznamenáte, ale určitě je to zvládnutelné. A když nebudete moct, prostě se zastavte a kochejte se přírodou, o tom je totiž "trail running"! My to máme zaběhnuto několikrát a určitě se tam zase brzy vrátíme. 

 

 

 

Soběšické lesy

 

Co máme poblíž našeho nynějšího bydlení jsou Soběšické lesy, takže tam běháme opravdu často. Můžete si oběhnout třeba nějaký okruh. Lesy jsou z kopce do kopce, ale ne nijak náročné. Musím říct, že toto je jedno z těch "top" míst poblíž Brna. Lidí se tu pohybuje opravdu málo a navíc pokud nemáte auto, můžete vyjet trolejbusem na Lesnou a pak už jen vybrat lesní cestu a běžet.

Moravský kras

 

Nádherné místo! My běželi okruh asi 13 km po asfaltové cestě kolem skal, propasti Macocha a lesem. Moravský kras nabízí více tras, já přikládám okruh, který jsme běželi minulý rok. Trasa není nějak náročná, mírné kopečky, ale v tak krásné přírodě se běží samo!

 Pálava

 

Tohle už je trošku dál od Brna, ale jako víkendový běh ideální. Toto místo řadím společně s Moravským krasem na tu nejvyšší příčku našich zaběhnutých tras. Terén je trošku náročnější, ale ten výhled za to stojí! My osobně vždy vybíháme z Dolních Věstonic a běh nám začíná pěkně do kopce. Jedná se o okruh asi 11 km. Pokud si myslíte, že byste to nezvládli, nemějte obavy. Vždy můžete běh střídat s chůzí a udělát si tak nezapomenutelný výlet a výběh v jednom.

  Doufám, že vám tímto článkem pomůžeme najít tu správnou cestu k běhu!

 

Veronika a Marek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše Veronika

Sdílet na Facebooku
Please reload

© 2020, Happy healthy me, všechna práva vyhrazena.