NÁŠ DŮM #2: Koupě pozemku a na co si dát pozor

V předchozím článku jsem Vám povídala o tom, jak jsme se rozhodli koupit pozemek a upustit tak od původního plánu, což byla rekonstrukce staršího domu. Že nás k tomuto rozhodnutí táhly lesy severně od Brna a taky to, že bychom chtěli žít sami. Mít vše podle sebe a postavit pěkný, funkční dům podle našich představ.

Dnes bych Vám ráda vyprávěla o tom, jak celý proces k vytouženýmu pozemku probíhal, jaký byly naše požadavky na pozemek, proč jsme byli rádi za právníka a hlavně to, na co si musíte dát při koupi pozemku pozor. Můžou totiž nastat problémy, který Vám stavbu prodraží a Vám třeba nebude stačit Váš rozpočet. Nebo se může stát (v tom nejhorším případě), že na pozemku nepůjde Váš dům postavit. Věřím, že pro většinu z Vás je to životní investice, a proto je důležitý neudělat žádný unáhlený rozhodnutí a vše si zjistit, i o tom Vám budu vyprávět..

Než jsme našli TEN NÁŠ

Netrvalo to dlouho, než jsme našli ten náš vysněný pozemek, ale mě to tenkrát připadalo jako věčnost. Přišlo mi, že žádný pozemky v okolí Brna nebyly, a pokud byly, stály neuvěřitelný peníze, měly něco, co nám vadilo. Byli jsme asi na třech místech, než jsme našli náš vysněný pozemek. Jeden byl ve vesničce Veverská Bitýška, kde nám vadilo to, že pozemek byl malý a navíc u hlavní silnice. Další byl ve vesničce jménem Olešná, kde nám vadilo to, že ve vesničce nebyla ani školka a později jsme se dozvěděli, že buď se musí koupit celý pozemek (což byla částka 2x větší, než jsme si mohli a chtěli dovolit) nebo bychom koupili polovinu a museli s někým postavit dvojdomek. V té době jsem si neuměla představit, jak se na domečku budu domlouvat s mým vlastním manželem natož s cizími lidmi. Ne to určitě ne!

Rozhodli jsme se, že si napíšeme požadavky nás obou, přes který nepůjdeme, a naopak si zapíšeme ty, který by nás zas tolik nevadili a jsme schopni se přes ně přenést.

Jak teda vypadaly naše požadavky na pozemek?

  1. Na prvním místě byla samozřejmě cena, věděli jsme, za kolik si můžeme dovolit pozemek a tak jsme do vyhledávače nikdy nezapomněli dát „seřadit podle ceny“. Ty, který jsme si nemohli dovolit, jsem radši ani vidět nechtěla :-D

  2. Další důležitou věcí pro nás byla samozřejmě vzdálenost a aby to bylo severně od Brna, chtěli jsme v okolí lesy. Hledali jsme takový pozemky, aby to od Markovy práce bylo maximálně 30 minut. Fííha, těch ve vyhledávání ubylo. Cena a vzdálenost nám ty možnosti hodně zkrouhly.

  3. Další věc byla taky velikost pozemku, nechtěli jsme menší než 700 m2. „Ty nemáš 3 mega a chtěla bys velký pozemek kousek od Brna? To víš, že jo.“ Říkal mi tenkrát vyhledávač.

  4. Dále jsme si nepřáli, aby byl pozemek u hlavní silnice. Toto byl pro mě docela důležitej požadavek, jelikož jsem vyrůstala v domečku na vedlejší komunikaci, neumím si představit bydlet u hlavní.

  5. No a potom jsme řešili samozřejmě i budoucnost a to to, že ve vesničce musí být alespoň školka. Škola podmínkou nebyla, ale musela být někde poblíž třeba ve vedlejší vesnici nebo městě.

Toto bylo asi 5 nejzákladnějších požadavků, který pro nás byly důležitý. Další jsme se rozhodli řešit, až individuálně u každého pozemku. Někde nám vadilo třeba to, že nejsou v blízkosti všechny přípojky, protože to dokáže stavbu pěkně prodražit. Někde nebyla možnost napojení na veřejnou kanalizaci a znamenalo by to, že bychom museli mít septik. No a někde se nám nelíbilo okolí, takže nebylo co řešit. Čekala jsem pořád na nějakej pocit, kterej mě přesvědčí o tom, že je to to místo, kde chci žít celej život.

Ten přišel u toho NAŠEHO pozemku, který je kousek od Blanska a čekal podle mě na nás. Hned při první návštěvě jsem věděla, že je to on. Měl všechno, co jsme požadovali. Vlezli jsme se do našeho rozpočtu, plocha je krásných 800 m2. Ha, a je na rovince, o tom se mi ani nesnilo. Výkopové a zemní práce můžou taky totiž pěkně prodražit stavbu, na to buďte připraveni. Moje noční hrůza byla to, že bychom někde kopli do země a tam by byla skála, to tady naštěstí nehrozilo :-D. Samozřejmě není pozemek u hlavní silnice, jak jsme si přáli a les budeme mít asi 150 m za domem.

Podpis kupní smlouvy trval přes 2 měsíce

Už od první návštěvy jsem měla obavy, že nám pozemek někdo vyfoukne. Marek ne, ten mě vždy uklidňoval, že to zvládneme a bude náš. Jako vždy a ve všem se mě snažil udržet v klidu :-D

A měl to chudák těžký, protože to všechno trvalo dlouho a já vždy vymýšlela nějaký příběhy, který určitě přijdou :-D. Určitě se jim ozval někdo známý, že má o pozemek zájem. Určitě je někdo třetí a budou po nás chtít víc peněz.

Určitě jsme chtěli celou tuto věc s pozemkem řešit s právníkem, a tak jsme si ho sehnali ještě předtím, než jsme měli kupní smlouvu. Jak už jsem říkala, tato koupě pro nás byla životní investice a my prostě nechtěli nic podcenit. A to doporučuji Vám všem, kteří si v tomto nejste jistí, protože se nedá věřit nikomu. Ať už kupujete pozemek přes realitku nebo bez ní.

I u nás nastala věc, kdy jsme opravdu byli rádi, že jsme si právníka sehnali a pomohl nám to vyřešit. U nás se jednalo o takovou hloupost, ale i tato hloupost mohla znamenat, že třeba nebudeme moct na pozemku stavět. Šlo o to, že na pozemku byl plot, který stavěl někdo jiný než vlastník pozemku, a to by v extrémním případě mohlo znamenat i to, že nám nepovolí plot rozebrat, a tak vlastně začít stavět. Jelikož byl na místě příjezdové cesty. Tohle by se třeba vůbec nestalo, ale je to věc, kterou musíte řešit dopředu a mít ji podchycenou.

Celé se to vyřešilo a my podepsali kupní smlouvu asi za 2 měsíce a byl to skvělej pocit! Navíc se nám klidně spalo, protože jsme věděli, že jsme pro to udělali maximum.

Na co si dát tedy u koupě pozemku pozor a co udělat před podpisem kupní smlouvy?

Jedna věc jsou Vaše požadavky na pozemek, ale jsou věci, na které si musíte dát pozor. Pokud tedy máte vyhlídnutý pozemek, nezapomeňte před uzavřením smlouvy udělat následující:

1. Otevřít katastr nemovitostí – vyhledejte si parcelu v katastru nemovitostí https://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberParcelu.aspx

Parcelní číslo si musíte zjistit buď u makléře, majitele nebo vyhledat na mapách. Určitě si stáhněte list vlastnictví (LV), tam se dá zjisti nejen majitel, ale také to, jestli na pozemek není exekuce nebo třeba věcné břemeno.

2. Zajděte si na stavební úřad – tam můžete zjisti, jestli nejsou na pozemku nějaké omezení např. ochranné pásmo nebo CHKO. Dále tam zjistíte třeba to, kolik m2 můžete na pozemku zastavit. Pokud máte už projekt domu, tak třeba zjistíte, že by se Vám tam dům nevešel kvůli možné zastavěnosti pozemku. Na stavebním úřadě Vám také sdělí to, jaký bude muset mít dům tvar střechy, vzdálenost domu od komunikace, počet parkovacích míst atd. atd. I tohle může být určené a vy s tím nic neuděláte. No a hlavě tam zjistíte i to, jestli jsou na pozemku nebo v blízkosti všechny inženýrské sítě (voda, kanalizace, elektrika, plyn) – i toto doporučuji si ověřit. Realitní kanceláře jsou schopny udělat cokoliv, aby pozemek prodaly. Já si vedení elektřiny vyžádala přímo u E-onu a přišlo mi domů. Pozor na vedení sítě, jak nadzemní, tak i podzemní, i to by mohl být problém.

3. Oslovte sousedy - Dále co jsme udělali my a jsme za to moc rádi, i když nám to bylo divné, tak bylo to, že jsme obešli sousedy. Je zvláštní na někoho zazvonit a vyptávat se, ale věřte, že se může ukázat něco, proč byste si koupi raději rozmysleli. My se představili jako budoucí majitelé, v té době jsme už řešili totiž kupní smlouvu a ptali jsme se třeba na to, jestli by měli problém s tím, že tam budeme stavět. Dali jsme jim tím najevo, že nám nejsou lhostejní, že bychom je neradi nějak omezili, že chceme mít dobrý vztahy a že jsme docela normální lidi 😊

4. Poraďte se s odborníkem, pokud tomu nerozumíte. Ať už je to stavař nebo právník zaměřený na stavební právo, určitě tohle nezanedbejte. Navštivte pozemek raději několikrát i s odborníkem, aby Vám řekl, co by mohl být problém, co Vám to může prodraží, je potřeba s tím počítat atd. atd.

Doufám, že jsem na nic nezapomněla a pokud ano, dejte mi vědět. Ráda Vám zodpovím Vaše dotazy. A nezapomeňte. Všechno si raději prověřte 2x než vůbec. Určitě se to vyplatí!

Přeji Vám, ať také najdete Váš vysněný pozemek, pokud ho hledáte. A budu se těšit u dalšího článku o domečku, tentokrát na téma „Výběr stavební firmy a jak postupovat?“

Mějte se krásně!

Vaše Verča

© 2020, Happy healthy me, všechna práva vyhrazena.