Náš dům #1 | Stavíme! Kdy budeme bydlet? Zděný dům vs dřevostavba?

Vítám vás u prvním článku na téma NÁŠ DŮM! Je to neuvěřitelný! Trvalo to tak dlouho, než jsme začali stavět! Dobře, 10 měsíců od koupě pozemku. Někomu to všechno vyřízení trvá třeba 2 roky nebo ještě dýl, ale pro nás to byla dlouhá doba, teď je to konečně tady a já o tom KONEČNĚ můžu začít nejen psát. Jelikož jsem stavařka, těšila jsem se, až to budu moct s Vámi sdílet a třeba tím i někomu poradit.


V tomto článku vám povím, proč jsme upustili od našeho původního plánu rekonstruovat starší domeček, jak jsme se rozhodovali, jestli postavit zděný dům nebo dřevostavbu a taky to, kdy budeme pravděpodobně bydlet..
Ještě před naší svatbou jsme si mysleli, že budeme rekonstruovat babiččin domeček ve vesnici jižně od Brna, kde přes velkou zahradu bydlí i moji rodiče. Babičce bychom postavili na dvoře malý domeček a měli bychom společný dvůr. Čím dýl jsme bydleli v našem bytě v Brně, tím víc jsme si přáli přestěhovat se severně od Brna, jelikož máme autem asi 5 minut lesy, jezdíme tam s naším pejskem každý den a jezdíme tam i běhat.


Začala jsem se po svatbě jen tak ze zvědavosti dívat na pozemky severně od Brna, zjistila jsem, že pozemky hned za Brnem stojí neuvěřitelný peníze, a pokud budeme chtít na sever, bude to muset být určitě dál než takových 10, 15 minut od Brna.

Přemýšlela jsem o tom, čím dál tím víc. Víc jsem hledala na internetu a víc o tom mluvila před Markem. Lákalo nás být hlavně kousek od lesů a taky být úplně sami, protože i to je věc, na kterou si člověk lehce zvykne, pokud tak už nějaký ten rok bydlí. A také nás lákal fakt, že postavíme novostavbu a budeme si to moct udělat úplně podle svého, jelikož u rekonstrukce jste vždy nějak omezení.

V červenci už jsme začali hledat pozemek oba, ale já o dost intenzivněji, chtěla jsem už mít něco svého. Pořád jsme nenašli nic z čeho bychom byli nadšení, vždy to mělo nějaký mínusy, přes který jsme nechtěli jít. Stanovili jsme si požadavky na pozemek a podle toho opravdu hledali. Na prvním místě byla určitě vzdálenost do 30 minut, ale i další požadavky. Toto všechno o pozemku bych chtěla rozepsat v dalším článku na téma Koupě pozemku a na co si dát pozor.Ještě během června jsme byli asi na třech místech, ale všechna měla něco, co vadilo buď mně, nebo Markovi. Jeden pozemek byl ve vesničce, kde nebyla škola ani školka, na jednom se musel postavit dvojdomek a další byl u hlavní silnice, což jsme taky ani jeden nechtěli.

Potom jsem na konci června narazila na „TEN NÁŠ“. Kousek od Blanska, na rovině bez svahu, se všemi přípojkami na hranici pozemku, les asi 150 metrů vzdálený, v menší zástavbě s novostavbami, se sousedy vedle, ale žádné řadovky nebo dvojdomky, prostě náš! Už když jsme tam poprvé jeli, cítila jsem to. Teď se ještě přesvědčit na vlastní oči a taky Marka. Byl to on. „To je to místo, kde si umím představit být celej život.“ Blesklo mi tehdy hlavou a věděla jsem, že to tak cítí i Marek.

Ten pozemek jsme chtěli od začátku, ale bylo hodně věcí, které jsme museli ještě dořešit a také dořešit kupní smlouvu a vše okolo. Nakonec se to táhlo dlouhé 2 měsíce a opravdu NÁŠ byl asi až v září 2019. Byly to dlouhé 2 měsíce, které jsem se bála, že to nedopadne a ten nekonečný maraton s hledáním pozemku začne znovu. V té době jsem hlavně měla projité všechny inzerce s pozemky a věděla jsem, že lepší prostě v okolí Brna není. Dopadlo to a my se stali poprvé vlastníky nemovitosti a cítili se jako opravdoví vítězové 😊


Hned jsme začali řešit projekt domu a u toho i důležitou věc, zda to bude dřevostavba nebo zděný dům. Jelikož mám přímo dřevostavby vystudovaný, věděla jsem, co od takové dřevostavby očekávat a jaké jsou pozitiva a negativa. Marek měl jasno: „Pojďme do dřevostavby, je to rychlý.“ Já při rýsování studie našeho domu zvažovala výhody a nevýhody, které bych vám tu ráda uvedla, kdybyste se třeba taky rozhodovali. Určitě nebudu uvádět všechny výhody, spíš ty, který byly důležité pro mě nebo by mohly být důležité pro vás. Koho to nezajímá, asi doporučuji tyto odstavce přeskočit.. 😊Výhody dřevostaveb oproti zděným domům


Dřevostavba je opravdu rychlá. Záleží, jakou montáž zvolíte, ale dům se dá postavit třeba za 2-7 měsíců. Dřevostavba se může stavět přímo na Vašem pozemku, anebo ve výrobní hale, kde vyrobí přímo celé panely, které vám přivezou na pozemek a „jen“ smontují. Až na základovou desku se jedná o suché procesy a může se pak stavět téměř v jakémkoliv počasí. I tahle skutečnost výrazně urychluje stavbu.

Velkou výhodou je také to, že pokud máte menší pozemek, zejména se řeší uliční šíře, u dřevostavby je výrazně menší tloušťka obvodových stěn než u zděné stavby za stejných tepelných technických parametrů (prostup tepla). U dřevostavby budete mít tedy větší užitnou plochu místností (= větší místnosti v domě). Neodborně řečeno dřevostavba nemá zbytečně tlusté zdi.

Další výhodu můžu zmínit to, že dům ze dřeva je prostě teplejší. Dřevostavbu vytopíte rychleji než zděný dům. Dům na změnu teploty reaguje rychleji než zděný a určitě je tedy úspornější.


Tyhle 3 výhody rozhodovaly u nás, zejména pak ta rychlost, jelikož jsme nechtěli platit nájem třeba 2 roky a do toho ještě splácet hypotéku. Možná si řeknete, že dřevostavba je o hodně levnější. Tak k tomu bych chtěla říct to, že zas takový rozdíl v tom už v dnešní době není. Opravdu záleží, jakou si vyberete firmu. Rozhodně bych si nenechala postavit dřevostavbu od Fandy z Horní Dolní, protože mi to postaví o milión levněji. Ale o těchto věcech až v dalších článcích. Je na Vás, pro co se rozhodnete, ale hlavně dobře vybírejte firmu, jelikož pokazit se dá všechno, dřevostavba i zděný dům!


Nevýhody dřevostaveb oproti zděným domům


Dům je lehčí, čili i hlučnější. U jednopatrového jako máme my, to zas tak nevadí, ale u dvoupodlažních by to mohlo někomu třeba vadit. Pokud jste odjakživa zvyklí na 100% klid, tak by vás mohlo obtěžovat třeba to, že nad hlavou Vám budou dupat a skákat Vaše děti. Já vyrůstala v domě, který je zděný, ale je tam taky poměrně všechno slyšet, takže mně toto nevadí. Navíc máme bungalov, takže to pro nás není vůbec problém.

Někdy může být až moc teplý, zejména v letních měsících. Ale i toto je věc, která se dá řešit, v paneláku v 30°C taky není zrovna příjemně, že? 😊
Kdy budeme bydlet?


Naše firma by to měla zvládnout do konce ledna podle smlouvy, ale moc se snaží, aby to stihli do Vánoc. My si to také přejeme a zatím to vypadá opravdu nadějně, tak nám držte palce! 😊


Jak se Vám moje vyprávění líbilo? Příště se můžete těšit na další článek, a to o tom, jak jsme koupili pozemek, jak jsme postupovali, jaký byly naše požadavky na pozemek, jak je velký a na co si dát u koupi pozemku pozor.


Mějte se krásně!

Vaše Verča


© 2020, Happy healthy me, všechna práva vyhrazena.