Naše svatba od A po Z. Co kolik stojí?


Naše svatba byla pro nás oba zatím ten nejhezčí den v životě. Je na každém, jak tento den chce prožít. Jestli někde v poklidu s pár lidmi nebo ve velkém, se stovkou lidí. Jestli s ohňostrojem nebo prskavkami, jestli s čokoládovou fontánou nebo jen s cukrovím, jestli na zámku nebo v lese. To všechno je na vás, bude to s partnerem/partnerkou váš den, proto si ho udělejte podle sebe a neřešte, co si o tom myslí ostatní. Je to váš den a je jen jednou za život (výjimečně i víckrát, ale to sem nepatří)!


Následující body seřazuji podle důležitosti, které je potřeba řešit jako první. Ke každému bodu napíši, jak jsme to měli my a taky i nějaké orientační ceny. (Snad Vás z těch cen nepřejde úsměv :-) )Místo svatby


V tomto jsme měli oba jasno. Chtěli jsme svatbu v lese a ideálně poblíž Brna, proto jsem do Googlu logicky napsala ,,svatba v lese Brno“. Mimo jiné mi tam vyjelo místo ,,Chata Babí lom“, o kterým jsem byla přesvědčená, že je to přesně to, co chci! Teď ještě přesvědčit Marka. Hned jsme tam jeli a bylo jasno – nikam jinam jsme už ani nejeli a hned jsme paní potvrdili jediný volný termín 8.6.2019 – ten náš.

Na kolik Vás vyjde místo svatby je strašně individuální. Záleží, kde svatbu chcete a jak luxusní místo má být. Že nás vyšel pronájem chaty a okolí na 30 tisíc, vám můžu klidně prozradit, cenu mají i na stránkách. Je to cena pouze za pronájem, jídlo a všechno ostatní jsme si zajišťovali zvlášť.
Fotograf/kameraman


Fotografa jsme začali řešit hned, jak jsme měli termín. Dá se říct, že jediné, co vám z toho krásného dne zůstane na památku, jsou právě fotografie, proto já osobně doporučuji na fotografovi nešetřit. Já fotky chtěla krásné a bylo mi jasné, že za ně nedáme „pár tisíc“. Cenu jsem si zjistila u více fotografů, většinou se u těch lepších pohybovala od 15 do 20 tisíc. Jeden fotograf si řekl dokonce o 25 tisíc, což už mi přišlo opravdu hodně, ale fotky měl fakt nádherné, to zase jo. Náš fotograf www.martinindruch.cz a taky www.matesovofoto.com. Ano měli jsme dva, Mates je totiž Markův brácha a byl hostem s foťákem, který nedá z ruky. My pak díky tomu máme různé fotky a za to jsme moc rádi.


Pokud je pro vás důležité i video, tak stejně to platí i u videa. I ceny se pohybují cca od 10 do 20 tisíc, ale určitě najdete levnějšího i dražšího. Ceny se odvíjí podle délky videa, kvality videa, zkušenosti kameramana, místa, kam musí jet apod. Náš kameraman www.svatbydva.cz.
Kadeřnice a líčení


Tady jsem to já měla opravdu jednoduché. Česala mě moje maminka, která je kadeřnice a líčila teta, která je na líčení moc šikovná. Kdyby měl někdo v okolí Brna zájem, tady je ceník:


Balíček pro nevěsty Kadeřnictví Dana Loučková:

Cena účesu včetně konzultace účesu formou zpráv, včetně jedné zkoušky, ozdob do vlasů a pinetek – 3000 Kč

Líčení + zkouška + jednorázové řasy – 1900 Kč

Celkem 4900 Kč


Troufám si říct, že na tak dobré ceny těžce narazíte. Maminčino kadeřnictví najdete jednoduše na facebooku, kde má i plno fotek její práce (Kadeřnictví Dana Loučková). Maminka mi pletla i ten krásný věneček. PS: Děkuji, mami. Jsi nejlepší!Svatební šaty


Jedna z nejdůležitějších položek a taky ne zrovna nejlevnější záležitost. Opět záleží, jestli si šaty necháte šít, půjčíte si je nebo si koupíte obyčejné v nějakém obchodě. Já volila půjčení šatů a to hlavně proto, protože jsem neměla nervy na to, řešit šití se švadlenkou :-D. Taky záleží jakou máte postavu, třeba Vám nemusí žádné z půjčovny sedět (např. velké poprsí), pak je pro Vás švadlenka asi nejlepší možnost. Mně seděly dá se říct všechny, ale v první půjčovně jsem v žádných nezažila takový ten ,,TO JSOU ONY pocit“. Potom jsem šla v Brně do svatebního salónu EL a tam jsem narazila na ty pravý. Věděla jsem to hned, jak jsme je oblékla a věděla to i moje sestra, která tam byla se mnou. Půjčení mých šatů vyšlo na 11.000 Kč včetně závoje, ale to byly podle mě jedny z těch levnějších. Byly oproti ostatním takové jednoduché, takové spíš pro vílu a ne pro princeznu. No, přesně pro mě!Jídlo a pití


Jídlo jsme řešili formou dvou teplých i studených cateringů pro všechny, abychom neměli jen oběd s rodinou a kamarádi nemuseli jezdit po obřadu pryč. Zahájili jsme jídlo společným přípitkem a také polévkou, kterou nám podala obsluha z našeho cateringu, potom si mohl každý vybrat, co chtěl. Já svíčkovou stejně nemusím :-D, a podle reakcí ostatních vím, že se to všem líbilo. První catering byl po obřadu, byl tam guláš, řízečky, saláty, kuře s rýží, klobásky, sýry, zelenina atd. A druhý catering byl v 18:00 a to jsme grilovali venku. Byly steaky, grilované sýry, špízy, grilovaná zelenina…. Bože, to bylo skvělý! Samozřejmě jsme tam měli i sweet bar, kolem kterýho neustále pobíhaly děti (nedivím se jim)! Pro catering jsme volili ověřenou firmu z Brna Friends Catering a byli jsme neuvěřitelně spokojení! Nemuseli jsme se starat o nic, bylo neustále uklizeno a obsluha byla opravdu akční. Jídlo pro cca 55 lidí nás bez pití vyšlo na cca 40 tis. Kč. Pití jsme si koupili a dovezli sami.Svatební dort a cukroví


Dort jsem měla od Dorty Jana Bednáriková z Měnína, odkud pocházím. Ten vyšel okolo 5 tis. Kč i s cukrovím. Svatební koláčky mně pekl někdo jiný a stály 5 tis. Kč. Opět se cena odvíjí od toho, kolik budete mít hostů a jestli budete dávat každému výslužky.Výzdoba a květiny


Květiny nás vyšly okolo 5 tis. Kč. Mamka nakoupila jen kytky (kromě mé svatební a těch pro maminky a babičku) a do váziček mi to dala na místě sama a taky udělala věneček, jak už jsem zmiňovala. Výzdobu jsme si řešili celou sami. Něco jsem pokoupila, něco vymyslela mamka a slavobránu mi ozdobily kamarádky pod vedením mé mamky :-D. A kdo by to byl řekl, že jsme museli třeba i sekat den před svatbou trávu. Jelikož v místě, kde byla slavobrána jsme měli trávu po kolena. Jenže sekačku jsme samozřejmě neměli a tak jsme to vyřešili tak, že jsme koupili srp v Bauhausu :-D Marek se toho chopil, ale jelikož je levák, tak mu to vůbec nešlo a předal to dál. Děkujeme Ti, Rostíku! Chopil ses toho statečně a my ti to nikdy nezapomeneme :-D A taky děkujeme znovu všem Těm, co nám před svatbou, v den svatby nebo po svatbě jakkoliv pomohli! Moc to pro nás znamenalo a bez vás všech by to nebylo tak skvělý!Žádnou svatební koordinátorku jsme nechtěli, chtěli jsem si toho udělat co nejvíc po svém a o zábavu se nám postarali naštěstí kamarádi, která byla přirozená a nijak nenucená. Prostě boží! Děkujeme!
No, snad jsem na nic nezapomněla. Samozřejmě potom jsou i další menší položky, které také něco stojí, jako dárečky pro hosty, odvoz hostů, prsteny (to může být větší položka, když je chcete s brilianty :-D) atd. atd.
Podtrženo sečteno, výsledek jsme samozřejmě nezjistili. Svatba Vás totiž může vyjít na 200 tis. nebo i 500 tis., ale i samozřejmě i míň nebo víc. Záleží na počtu hostů a hlavně na Vašich požadavcích.


Ať Vaše svatba stojí cokoliv, nezapomeňte, že tu nejlepší svatbu dělají stejně lidi kolem Vás (a samozřejmě dobrý jídlo, co si budem…)!


Ať se Vám ten den D podaří podle Vašich představ, stejně jako nám!


V+M


Štítky:

© 2020, Happy healthy me, všechna práva vyhrazena.